Pakiet Drogowy – europejskie zmiany w transporcie

Pakiet Drogowy Europejskie zmiany w transporcie

Komisja Europejska przedstawiła 31 maja zmiany w transporcie jakie przyniesie tzw. Pakiet Drogowy, którego regulacje mają zacząć obowiązywać w najbliższym czasie.

Czym jest Pakiet Drogowy

Pakiet Drogowy to umowna nazwa szeregu przepisów jakie Komisja Europejska ma zamiar wprowadzić do życia przewoźników. Ich zadaniem ma być uporządkowanie biurokratycznego chaosu, a także uzdrowienie konkurencji na rynku transportowym. Okazuje się jednak, że zaproponowane zmiany mogą przynieść odwrotne skutki.

Pakiet Drogowy wpłynie na płacę minimalną kierowców

Komisja Europejska uważa, że ograniczy biurokrację poprzez usprawnienie przepisów dotyczących płacy minimalnej kierowców uzależniając ją od czasu obecności kierowcy w wybranym kraju. Przepisy zawarte w pakiecie drogowym stanowią, że jeśli kierowca spędzi w kraju co najmniej 3 dni w miesiącu, będzie musiał otrzymać lokalną płacę minimalną. Zgodnie z tym wielu polskich kierowców będzie podlegało ustaleniom MiLoG czy Loi Macron.

Pakiet Drogowy zmieni regulacje dotyczące kabotażu

Kolejnym znaczącym elementem Pakietu Drogowego są regulacje dotyczące kabotażu, a konkretnie liberalizacja tych przepisów. Na ten moment kabotaż ograniczony jest ilościowo oraz czasowo. Jeśli w życie wejdą ustalenia Pakietu Drogowego przestanie obowiązywać przepis ograniczający liczbę tras kabotażowych. Jedynym limitem kabotażu będzie ograniczenie czasowe wynoszące pięć dni.

Nowe obowiązki kierowców przy przekraczaniu granic?

Zmiany zaproponowane przez Komisję Europejską “usprawnią” również kontrolowanie przekraczania granic. Kierowcy będą musieli odnotować każde przekroczenie granicy w swoim tachografie. To pozwoli łatwo sprawdzać służbom godziny wjazdu/wyjazdu do konkretnego kraju, co koniec końców zapewni dokładniejszą kontrolę podlegania pod płacę minimalną.

Kierowcy sugerują, że to rozwiązanie kompletnie nierealne.

Ten przepis wymyśliła osoba, która nie ma pojęcia o jeździe ciężarówką. Ja przekraczam granice w moich trasach “w biegu”. Odnotowanie tego faktu w tachografie wymaga zatrzymania pojazdu i kilku działań na urządzeniu.

Zmiany dotyczące pojazdów DMC do 3.5 tony

Zaproponowane przez Komisję Europejską zmiany w Pakiecie Drogowym obejmą również pojazdy o DMC do 3.5 tony. Zgodnie z nowymi przepisami, użytkowanie takich pojazdów w transporcie międzynarodowym skutkować będzie takimi samymi ograniczeniami jak w przypadku pojazdów ciężarowych.

Pakiet Drogowy a wypoczynek kierowcy poza kabiną

Chociaż w przypadku zmian dotyczących wypoczynku kierowcy poza kabiną trudno było doszukiwać się szczegółów, to jednak Komisja Europejska zaznaczyła, że “kierowca ma posiadać prawo do wypoczynku w odpowiednich warunkach”. W praktyce rozumieć to możemy jako przychylność Komisji do wszelkich zmian w prawie zakazujących odbywania przerw w kabinie.