Noty obciążeniowe – Nowości w FireTMS #13

Noty obciążeniowe w fireTMS

Kolejne nowości w FireTMS pojawiły się wraz z dzisiejszą aktualizacją aplikacji. Wśród nich noty obciążeniowe oraz usprawnienie dyspozycji ładunku z magazynu.

Noty obciążeniowe

Jedną z najważniejszych, a przy tym najbardziej wyczekiwanych funkcji FireTMS, które zostały wprowadzone wraz z ostatnią aktualizacją są noty obciążeniowe.

Jak można przeczytać na stronie ksiegowosc.infor.pl noty obciążeniowe to:

Nota księgowa (inaczej obciążeniowa, uznaniowa lub obciążeniowo-uznaniowa) jest dokumentem rozliczeniowym jednostki. Stosuje się ją przy dokumentowaniu transakcji, które nie podlegają przepisom ustawy o podatku VAT. Dodatkowo transakcje dokumentowane notą obciążeniową nie mogą dotyczyć sprzedaży czy świadczenia usług przez podatników, potwierdzanych w postaci rachunku wystawianego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Aby skorzystać z not obciążeniowych w programie transportowo-spedycyjnym FireTMS wystarczy po zalogowaniu się przejść przez karty KSIĘGOWOŚĆ>SPRZEDAŻ>NOTY OBCIĄŻENIOWE. Następnie wybieramy spośród dostępnych opcji (wprowadź nową notę księgową, noty w przygotowaniu, noty wystawione, wszystkie noty).

Tak wygląda okienko wprowadzania nowej noty obciążeniowej:

Tak wygląda wystawiona nota obciążeniowa:

Wystawienie noty obciążeniowej wiąże się z automatycznym wygenerowaniem płatności. Kiedy zostanie ona dokonana, płatność można oznaczyć, a nota obciążeniowa zostanie również oznaczona statusem “zapłacona”.

Wprowadzenie not obciążeniowych jeszcze bardziej ułatwia pracę księgową w naszej aplikacji.

Bogatsze opcje dysponowania ładunkiem z magazynu

Wprowadzono usprawnienie pozwalające znacznie łatwiej dysponować ładunkiem, który będzie znajdował się w magazynie.

Usprawnienia dotyczą dwóch scenariuszy:

  1. Kiedy wiemy kto będzie przewoził ładunek z magazynu, ale dotychczas niewiadomym pozostaje jaki przewoźnik będzie odpowiedzialny za transport do magazynu.
  2. Kiedy zlecenie transportowe do magazynu jest w trakcie realizacji, a my chcemy utworzyć zlecenie dyspozycji z magazynu bez zakańczania pierwszego zlecenia.

Dotychczas tworzenie takich zleceń było kłopotliwe. Po dzisiejszej aktualizacji aplikacji stało się znacznie łatwiejsze.

W przypadku pierwszego scenariusza wprowadzony ładunek trzeba podzielić przez magazyn, a system utworzy dwa ładunki. Jeden z nich można zadysponować jako zlecenie z magazynu, a drugi oddać do dyspozycji dopiero kiedy dowiemy się jaki przewoźnik będzie odpowiedzialny za transport do magazynu. Drugi scenariusz zakłada potrzebę utworzenia dyspozycji z magazynu, kiedy de facto transport ładunku do magazynu jest wciąż w realizacji. Od teraz bez zakończenia tego zlecenia możesz wykorzystując istniejący ładunek utworzyć zlecenie z magazynu.

Sprawdź nowe funkcje logując się tutaj. Jeśli nie masz konta w FireTMS to założysz je w tym miejscu.